Żyjemy w czasach, w których turystyka uzdrowiskowa stała się bardzo modną formą wypoczynku. Przez długi okres pochłonięci pracą i wciąż nowymi obowiązkami, czasem nawet nie zauważamy, że zaczyna szwankować nasze zdrowie. Jest to pierwszy znak, aby wybrać się do miejscowości, w której odpoczniemy, a korzystając z dobrodziejstw, jakimi dysponują uzdrowiska, podleczymy zdrowie. Jedną z takich miejscowości uzdrowiskowych, do której warto przyjechać jest Wysowa-Zdrój. Położona w dolinie rzeki Ropy, w otoczeniu zalesionych Gór Hańczowskich, zaliczanych do masywu Beskidu Niskiego [mapa Google Maps]. Lokalizacja powoduje, że występuje tu specyficzny podgórski mikroklimat. Dodatkowo Wysowa, podobnie jak inne miejscowości położone w Tatrach [informacje na Tatry – grabowska.org.pl], posiada źródła leczniczych wód mineralnych. Poza tym oddalona jest od ruchliwych dróg i nie ma w niej zakładów przemysłowych, co sprawia, że powietrze jest tutaj naprawdę czyste.

Nie jest to duży kurort, ale mała miejscowość, którą docenią zwłaszcza ci, którzy na co dzień mieszkają w wielkich miastach. Z dużym powodzeniem w tutejszych sanatoriach leczone są choroby układu trawiennego, moczowego, dróg oddechowych, a także otyłość i cukrzyca. Baza noclegowa jak na tak małą miejscowość  naprawdę imponująca i jest w stanie pomieścić wielu kuracjuszy i turystów jednocześnie. Zaletą jest również to, że noclegi [informacje na Wysowa Zdrój – meteor-turystyka.pl] nie mają wygórowanych cen, a standardem dorównują albo i przewyższają te w dużych miastach.

W samej Wysowej jest kilka miejsc, które warto zobaczyć. W centrum znajduje się stara cerkiew pochodząca z 1779 roku pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Tuż obok niej rośnie 400-letnia lipa drobnolistna, która jest pomnikiem przyrody. Punktem obowiązkowym każdego turysty jest „Gościnna Chata” – karczma, w której można posilić się, odpocząć i popróbować dań kuchni regionalnej. Przy niej zatrzymują się wszystkie autokary z wycieczkami. Łemkowskie przysmaki cieszą się tutaj dużą popularnością. Wiele ścieżek w Wysowej kończy się punktami widokowymi z panoramami na okoliczne pasma górskie. W zasadzie z każdego miejsca widać fantastyczne krajobrazy.

Jeśli chcemy w krótkim czasie odzyskać równowagę, odpocząć i wyciszyć się, Wysowa-Zdrój dobrze się do tego nadaje. Takich miejsc w Polsce jest już niewiele, więc warto tu przyjechać.