Dzisiaj jest czwartek, 24 kwietnia 2014 r.
114 dzień roku

Zobacz także

  • Facebook: Grabowska.Genowefa
  • Picasa: genowefa.grabowska
  • Twitter: GGenowefa
  • YouTube: ggrabowska
OPZZ
Rada Gminy
img_0114
Dozynki Powiatowe
img_0052
img_0120
img_0074
img_0124
Spotkanie z Czytelnikami Biblioteki
img_0044

polecam

Logo Grecja

Traktat Lizboński

Blog

Metropolitans


Prawnik

Prawnik to mój zawód wyuczony i wykonywany na trzech kolejnych uniwersytetach: we Wrocławiu, Krakowie, Katowicach. A prawo – chociaż wybrane z przekory – stało się moją życiową pasją, zwłaszcza prawo międzynarodowe i europejskie...czytaj dalej

Polityk

W latach 2001-2004 byłam senatorem RP V kadencji. To wtedy Polska finalizowała swe europejskie zobowiązania, aby 1 maja 2004 roku stać się członkiem Unii Europejskiej. Kierowałam senacką komisją integracji europejskiej, byłam więc w centrum tego procesu ... czytaj dalej

Europejski ekspert

To szczegółowy zapis mojej działalności w Parlamencie Europejskim w latach 2004-2009. Dyrektywy, spotkania, wystąpienia. Pięć długich lat odmierzanych cotygodniowymi podróżami między Katowicami, Warszawą, Brukselą lub Strasburgiem ... czytaj dalej
 


ZYCZENIA_OD_KURY_NIOSKIŚwięta Wielkanocne niosą z sobą ogromny potencjał nadziei i życia. Te wartości symbolizuje jajko, które w tym czasie pojawia się na naszych stołach w przeróżnych postaciach. 
Ja uwielbiam jajka na codzień, nie tylko od święta, dlatego podpisuję się oburącz pod życzeniami Klubu Gaja:-)))

A dla wszystkich Szanownych Państwa ślę najpiękniejsze, wiosenne życzenia: niech Wielkanocny czas przyniesie Wam zdrowie i radość, odpoczynek od gwaru i problemów codzienności oraz możliwośćspotkania z Bliskimii. WESOŁYCH ŚWIĄT!!!

 

25.03.2014. Województwo Śląskie. Bilbordzie, gdzie jesteś? Na Śląsku i w Zagłębiu pojawiły się moje pierwsze bilbordy wyborcze. Bardzo Was proszę o pomoc w ich lokalizacji. Na razie znaleźliśmy tylko dwa: w Katowicach przy ul Ceglanej i w Dąbrowie Górniczej, przy ul Limanowskiego. Czekamy na sygnały o innych lokalizacjach, a może i na ich  zdjęcia:-)Info można także przesyłać na adres: www.facebook.com/genowefa.grabowska.35. 


grabowska_wglad

 

 

 

Prezentacja_programu22.03.2014. Warszawa. Dzisiaj odbyła się Konwencja koalicji Europa Plus Twój Ruch, podsumowująca kampanię do Parlamentu Europejskiego. Prof. Genowefa Grabowska i dr Krzysztof Iszkowski zaprezentowali na niej Manifest Programowy z którym koalicja idzie do majowych wyborów. Wśród najważniejszych postulatów wymieniono m.in. konieczność integracji europejskiej i przystąpienie do strefy euro. Podczas konwencji przemawiał m.in. Janusz Palikot, szef Twojego Ruchu. Wytykał niedomagania i bierną postawę rządu Donalda Tuska i brak perspektyw zarobkowych wśród polskiej młodzieży, która za pracą wyjeżdżać musi za granicę. - Wszyscy w Polsce jesteśmy patriotami. Wszyscy kochamy Polskę i chcemy żyć w Polsce i dla Polski. Niestety, coraz częściej - zwłaszcza z prawej strony sceny politycznej - dobiegają nas pytania nie o to, czy chcemy żyć dla Polski tylko czy jesteśmy gotowi dla niej umrzeć.

Więcej…
 

 


Russians_Sting_song19.03.2014. Warszawa. W „Rzeczpospolitej”,
red. Paweł Rochowicz rozmawia z prof. Genowefą Grabowską. W wywiadzie pt. Rosjanie łamią prawo, ale chyba kochają dzieci, mowa m.in. o prawnych skutkach aneksji Krymu oraz antywojennym songu Stinga sprzed wielu lat (1985), w którym śpiewa:  "Mr. Reagan says 'We will protect you/I don't subscribe to this point of view" oraz "Mr. Krushchev said: We will burry you/I don't subscribe to this point of view". Ucieczka od zimnej wojny i ratunek dla targanego konfliktami świata będzie możliwy tylko, "if the Russians loved their children too"

Więcej…
 

UE18.03.2014. „Podgląd Socjalliberalny, dwutygodnik poważny” – kontekście zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego - publikuje tekst prof. Genowefy Grabowskiej pt. Misterna sieć – czyli o strukturze organizacyjnej Parlamentu Europejskiego. Oto jego treść:

"Parlament Europejski jest jedyną instytucją Unii Europejskiej wybieraną w sposób bezpośredni, złożoną z 766 posłów, reprezentujących ponad 500 mln obywateli UE. Wybierani co pięć lat w 28 państwach członkowskich posłowie zasiadają w tym najbardziej demokratycznym zgromadzeniu nie według swej narodowej przynależności, ale łączą się w grupy polityczne zgodnie ze swoimi przekonaniami politycznymi.

Więcej…
 

PAP111.03.2014, Prof. Grabowska o deklaracji ws. niepodległości Krymu dla Polskiej Agencji Prasowej:

Deklaracja ws. niepodległości Krymu to przykład secesji, który z punktu widzenia Ukrainy jest nielegalny, bo rozbija integralność państwa; pod względem prawnym to sytuacja skomplikowana - oceniła prof. Genowefa Grabowska, specjalistka w zakresie prawa międzynarodowego. Parlament należącej do Ukrainy Autonomicznej Republiki Krymu przyjął we wtorek deklarację w sprawie niepodległości, która zostanie ogłoszona, jeśli mieszkańcy półwyspu w zaplanowanym na niedzielę referendum opowiedzą się za przyłączeniem autonomii do Rosji. 

 

"Ukraina z całą pewnością powie, że ta deklaracja jest nielegalna, bo rozbija integralność państwa, skoro część składowa chce się odłączyć. Takie plebiscyty się organizuje, ale przecież za wiedzą centrali. Tutaj mamy decyzję tej części separatystycznej, która z góry zakłada, jaki jest wynik referendum i chce temu nadać uzasadnienie prawne, które jest trudne do zbicia, bo pokazuje, że jednak to obywatele decydują" - powiedziała prof. Grabowska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Więcej…
 

Krym10.03.2014, Secesja Krymu byłaby bezprawna, W Rzeczpospolitej rozmowa red. Pawła Rochowicza z prof. Genowefą Grabowską, ekspertem prawa międzynarodowego z Uniwersytetu Śląskiego:

Paweł Rochowicz: Słychać głosy, że Sewastopol na Krymie należy do Rosji mocą stalinowskiego dekretu z 1948 roku, bo nie został darowany Ukrainie razem z resztą Krymu w 1954 roku. Teraz jest to jeden 
z argumentów krymskich separatystów za odłączeniem półwyspu od Ukrainy i przyłączeniem do Rosji. 
Czy rzeczywiście to mocny argument?

Genowefa Grabowska: 
To nadużycie w interpretacji. Sewastopol rzeczywiście miał szczególny status, co przejawiało się m.in. tym, że był miastem zamkniętym, niedostępnym dla zwykłych mieszkańców ZSRR, podobnie zresztą jak np. Kaliningrad. Jednak w 1991 roku stał się częścią terytorium niepodległej Ukrainy. Doszukiwanie się niespójności w radzieckich dekretach sprzed lat, by usprawiedliwić secesję tego miasta i całego Krymu, to gruba przesada.

Więcej…
 

Sosnowiec08.03.2014. Sosnowiec. W sobotnie południe, na sosnowieckiej "Patelni" rozmawialiśmy z mieszkańcami i zbieraliśmy podpisy poparcia pod listą Europa+Twój Ruch. Z tych rozmów wynika smutna prawda - Zagłębie biednieje, za mało pracy, za niskie emerytury, kłopoty w służbie zdrowia, młodzi uciekają za granicę. Za mało stanowczych działań lokalnych, a na wsparcie z Warszawy chyba trudno liczyć, pozostaje Europa, jej przykłady dobrego gospodarowania, aktywności obywatelskiej...

 

KsiazkaPSPE-300x33607.03.2014. Warszawa. Właśnie ukazała się drukiem interesująca monografia wielu autorów pod redakcją naukową prof. J. Pawła Gieorgicy pt. „Jak Polska wykorzystała środki Unii Europejskiej?”. 364-stronicowa książka została wydana nakładem Polskiego Stowarzyszenia Prointegracyjnego Europa (ISBN 978-83-036546-2-8). Naprawdę warto po nią sięgnąć! Poniżej fragmenty recenzji wydawniczych prof. Genowefy Grabowskiej i dr hab. Marka Greli, b. ambasadora RP przy Unii Europejskiej:

Genowefa Grabowska: ta oryginalna praca jest adresowana do wszystkich wyrażających generalne zainteresowanie miejscem i rolą Polski i Polaków w Zjednoczonej Europie… dobrze pokazuje jak znaczący jest bezpośredni wpływ unijnych funduszy na sytuację gospodarczą Polski i jak bardzo wpływa (chociaż nie zawsze bezpośrednio) na dobrobyt jej obywateli. Z tego powodu tę książkę powinien wziąć do ręki każdy, kto poszukuje o środkach unijnych rzetelnej informacji, każdy, kto chce wiedzieć jak te środki są w Polsce dzielone, wykorzystywane i rozliczane, jakie skutki gospodarcze i społeczne wywołują…

 

Więcej…
 

Dz.Zach04.03.2014, Katowice, Zenon Nowak, Prezes Dziennika Zachodniego oraz Marek Twaróg, Redaktor Naczelny DZ zawiadomili Prof. Genowefę Grabowską, iż znalazła się w gronie 100 kobiet nominowanych przez "Dziennik Zachodni" do tytułu "Najbardziej wpływowej kobiety w województwie śląskim". Plebiscyt trwa przez miesiąc, a jego rozstrzygnięcie i wskazanie Zwyciężczyni nastąpi 12 kwietnia br.
W załączeniu treść zaproszenia. 

Więcej…
 
<< Początek < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Następna > Ostatnie >>

Strona 1 z 17
© 2009 Prof. Genowefa GRABOWSKA
Joomla ! jest wolnym oprogramowaniem udostępnianym na warunkach licencji GNU/GPL