Jeśli już przekonamy się do tego, że Brenna rzeczywiście znajduje się w otoczeniu Beskidu Śląskiego, to nie powinniśmy mieć już żadnych wątpliwości, iż faktycznie będziemy mieli wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. Ponadto, tutejsza baza noclegowa [oferty na ] jest bogata w wiele szlaków turystycznych. Co prawda Beskid Śląski nie ma zbyt wysokich szczytów, to jednak dla osób wyróżniających się średnią kondycją fizyczną, będzie to w zupełności odpowiedni wysiłek. Dlatego nie powinniśmy się zbyt długo zastanawiać, warto jak najszybciej zarezerwować noclegi w Brennej.

Pierwszy taki szlak turystyczny, który jest najczęściej odwiedzany, wyróżnia się kolorem zielonym. Prowadzi on ze Schroniska PTTK na Równicy, by później maszerując przez Brenną, kierować się dalej do Schroniska PTTK na Błatniej. Kolejnym zielonym szlakiem, jakim możemy wyjść na wycieczkę z samego Centrum Brennej, jest trasa wiodąca nas na Trzy Kopce Wiślańskie. Tym szlakiem z powodzeniem dotrzemy również na Horzelicę czy też do Leśnicy.

Inna trasa, która wyróżnia się kolorem czarnym, pozwala dojść do Grabowej przez Horzelicę. Okazuje się, że można tym samym szlakiem dotrzeć do czerwonego, prowadzącego z Klimczoka na Malinowską Skałę. Jeśli mielibyśmy ochotę wybrać się przedłużeniem kolejnego szlaku o kolorze czerwonym, to powinniśmy mieć świadomość, iż będziemy poprowadzeni przez Przełęcz Salmopolską.

Jeszcze jedna trasa, która zasługuje na uwagę, to szlak o kolorze żółtym. Dzięki niemu, można dotrzeć z powodzeniem do Orłowa. Natomiast punktem wyjściowym jest Brenna-Staszówka. Po drodze mijamy węzły szlaku zielonego i czarnego. Zatem każdy turysta może zdecydować czy idzie prosto, czy jednak decyduje się na spacer innym szlakiem.

Beskid Śląski może nie jest pasmem, który wyróżniałby się szczytami bardzo trudnymi do zdobycia. Jednak pod żadnym pozorem nie powinniśmy zapominać również o tym, że w okolicy jest wiele malowniczych miejsc. Sam fakt, że przy Brennej znajduje się zapora, na której można wypożyczyć sprzęt wodny, a także obserwować wzniesienia z zupełnie innej perspektywy, jest ciekawym rozwiązaniem na spędzanie wolnego czasu z całą rodziną.