Spośród wielu malowniczych miejsc w Polsce jedno wybija się ponad przeciętność. Nie są to Mazury, czy też Tatry. Zakątek jest bowiem położony w województwie, które całe stanowi wyjątkowy region w skali naszego kraju. Kotlina Kłodzka, bo o niej mowa, to wyjątkowy przykład turystycznego raju. Można tu bowiem przyjechać nie tylko po to by zwiedzać, ale także by pojeździć na nartach, wypocząć nad jeziorem, powspinać się czy w końcu zażyć zdrowotnych zabiegów w jednej z wielu miejscowości uzdrowiskowych.

Przykładem ożywienia ruchu turystycznego w regionie dolnośląskim jest Lądek-Zdrój. Przez długi czas miejscowość ta była przykładem upadku gospodarczego, jakiego doświadczał oparty na przemyśle mikroregion. Ten kurort na przełomie wieku XX i XXI oddał dominację w regionie w ręce Kudowy-Zdroju. Wskutek rozsądnie prowadzonej polityce oraz szeroko zakrojonym inwestycjom, Lądek dzisiaj coraz bardziej przypomina miasteczko, jakim był w okresie swojej świetności. Skutki tych działań widać przed wszystkim w rosnącej liczbie turystów, głównie pochodzących zza naszej zachodniej granicy. Kuracjusze doceniają nie tylko szczególny mikroklimat, ale także piękno zabytkowych budynków. Oprócz miejsc w sanatoriach, można wynająć pokój w pensjonatach i hotelach lub zarezerwować je online. np. tutaj – noclegi Lądek-Zdrój ➳ (meteor-turystyka.pl).

Każdy, kto choć raz odwiedził to miejsce, potwierdzi oczywisty fakt – miasteczko to znajduje się wysoko na liście miejscowości z pięknymi rynkami. Wszyscy znamy główny plac Krakowa czy Wrocławia, trzeba jednak pamiętać, że mniejsze ośrodki mają możliwość większej dbałości o detale i klimat swoich rynków. Nie inaczej jest właśnie w Lądku-Zdroju. Panuje tam wręcz coraz powszechniejsza opinia, że rynek to najpiękniejszy tego typu plac na Śląsku. Podziwiany do dzisiaj układ pochodzi jeszcze z dawnych wieków średniowiecza. Co za tym idzie jest to tradycyjny prostokątny szyk, z umieszczonym w jego centrum ratuszem. Każdy róg jest jednocześnie wejściem na jego teren. Granicami tak zakreślonej przestrzeni są niewielkie, ale wyjątkowo urokliwe kamieniczki. Całości tego architektonicznego piękna nie zaburza nawet fakt, iż konstrukcja ratusza tak naprawdę pochodzi z okresu renesansu.