Karkonosze to bardzo atrakcyjny region pod wieloma względami, znajdziemy tu zarówno bardzo ciekawe atrakcje i możliwości niestandardowego spędzenia dnia, ale także szczyty górskie, przyrodnicze atrakcje, piękne krajobrazy, tor saneczkowy no i oczywiście Karkonoski Park Narodowy na czele.

Główne miejscowości Karkonoszy to Szklarska Poręba i Karpacz, właśnie pomiędzy tymi dwoma miastami położony jest wyżej wspomniany Karkonoski Park Narodowy. Jest on dość stary, ponieważ utworzono go już w 1959 roku głównie dla ochrony krajobrazu oraz dwóch jezior polodowcowych – Małego i Wielkiego Stawu. Na jego terenie znajduje się wiele tras turystycznych, punktów widokowych no i oczywiście wiele szczytów górskich. Karkonosze jednak słyną przede wszystkim z łysych szczytów, bez lasów a wejście na nie, chociażby na najwyższy z szczytów – Śnieżkę o wysokości 1609 metrów, nie stanowi problemu dla osób z dobrą kondycją. Skaliste góry jednak zapewniają nam możliwość oglądania pięknego krajobrazu terenu Karkonoszy praktycznie z każdego miejsca, co oczywiście jest sporym atutem. Innymi ciekawymi szczytami są Wielki Szyszak, Mały Szyszak, Szrenica czy Kopa, a ich wysokość jest mniej więcej podobna, od 1362 metrów nad poziomem morza Szrenicy aż do 1509 metrów Wielkiego Szyszaka. Dla osób, które nie czują się na silach, aby wejść na piechotę na szczyt górski, a chcą móc podziwiać przepiękne krajobrazy warto jest wybrać szczyt Kopa, na który prowadzi kolejka linowa, na inne góry zaś jak na przykład Śnieżkę, warto jest poświęcić cały dzień, ponieważ wejście i zejście zajmuje sporo czasu, a do tego warto jest na samym szczycie zawsze trochę odpocząć.

Do atutów całego regionu Karkonoszy należy baza noclegowa (noclegi Karkonosze). Tereny te to nie tylko Szklarska Poręba i Karpacz, które stanowią główne miejsca turystyki, ale również wiele pomniejszych miejscowości czy schronisk. Znajdziemy tutaj mnóstwo hoteli, pensjonatów, ale także miejsc w kwaterach prywatnych, dzięki którym uda nam się na pewno zaoszczędzić sporo pieniędzy na inne atrakcje, jeśli zaś wolimy skorzystać z wyższych standardów hoteli, to warto jest wybrać się do Karpacza do Hotelu Gołębiewskiego, czy innych hoteli o wyższym standardzie, które znajdziemy bez większego problemu w okolicy.